Usuwanie zmarszczek mimicznych

Toksyna botulinowa powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Substancja blokuje tzw. synapsy nerwowo-mięśniowe, dzięki czemu mięśnie rozluźniają się, a zmarszczki wygładzają. Ten proces wykorzystano w medycynie estetycznej do profilaktyki i usuwania zmarszczek mimicznych twarzy.

Wykorzystywane w medycynie Preparaty toksyny botulinowej są produkowane laboratoryjnie z wyizolowanych szczepów bakterii, oczyszczane i pakowane próżniowo w ściśle odmierzanych dawkach. Botox z powodzeniem jest wykorzystywany w różnych obszarach medycyny.

Wskazania

Zabiegi z zastosowaniem preparatu przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które pragną wyeliminować problem zmarszczek, głównie mimicznych. Ten rodzaj zmian może pojawić się już w bardzo młodym wieku, gdyż związane jest to ze spowolnionym działaniem fibroblastów po 26 roku życia oraz żywą mimiką twarzy. Toksyna botulinowa powoduje delikatny paraliż mięśni, ograniczając ich wpływ na zmiany skóry. Aplikowanie preparatów z botoxem stanowi profilaktykę i rodzaj przyczynowej terapii. Stosowana jest w likwidowaniu bruzd:

 • między brwiami (zmarszczki „lwie”, okolica gładzizny czoła)
 • poprzecznych czoła
 • wokół oczu (kurze łapki)
 • zmarszczki na nosie

Substancja zostaje podana poprzez miejscową iniekcję przy użyciu jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Zależnie od ilości poddawanych kuracji miejsc (punktów iniekcji) czas trwania może wynieść od 15 do 20 minut. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, natomiast podczas wprowadzania igły w skórę może pojawić się delikatne uczucie dyskomfortu.

podawanie botoxu

Po zabiegu

W rezultacie zabiegu głębokie zmarszczki ulegają spłyceniu, płytkie zaś – likwidacji. Zmiany stają się widoczne dopiero po 3–5 dniach od wizyty, zaś pełny rezultat jest zauważalny dopiero po 10–14 dniach. Efekty utrzymują się do 4–6 miesięcy, co uzależnione jest od indywidualnych uwarunkowań. Po upływie tego czasu powoli zostaje przywracana pierwotna mimika twarzy. Kiedy botox całkowicie przestanie działać, zabieg należy powtórzyć.

Oczywiście można zrezygnować z kontynuowania kuracji. Niekiedy przerwa w ciągu takich zabiegów może być wywołana z niezależnych od nas przyczyn – nie trzeba wówczas obawiać się, że nasze starania i inwestycja w poprawę wyglądu zostały zaprzepaszczone. Już jeden zabieg przynosi bowiem zdumiewające rezultaty – wyraźnie zmniejsza się widoczność zmarszczek, a sama skóra przez cały okres działania toksyny botulinowej odpoczywa, ponieważ uwolniona jest od wykonywania ruchów mimicznych.

Nie jest również konieczna długa rekonwalescencja – pacjent może od razu po zabiegu powrócić do codziennych czynności.

Przeciwwskazania
bezwzględne:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
 • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
 • przyjmowanie takich leków, jak: antybiotyki aminoglikozydowe (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
 • miejscowe stany zapalne skóry (bakteryjnie- ropne, wirusowe- np. opryszczka)
 • ciąża, okres laktacji

względne:

 • zaburzenia krzepnięcia
 • przyjmowanie preparatów przeciwzakrzepowych (np. Acard)

Działania niepożądane

 • uczucie bólu bądź dyskomfortu w momencie iniekcji,
 • niewielkie krwiaki, pojawiające się w miejscu wstrzyknięcia (gdy igła natrafi na małe naczynie krwionośne);
 • przejściowy obrzęk niewielkich rozmiarów z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji

Uwaga:

Niepożądane skutki uboczne mają charakter przemijający. W zdecydowanej większości przypadków ustępują po kilku minutach – maksymalnie kilku dniach (w zależności od organizmu). Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do obowiązków zawodowych i domowych.

Postępowanie po zabiegu

 • należy unikać schylania głowy trwającego przez 3 godziny
 • nie należy spożywać alkoholu do końca dnia
 • nie należy korzystać z sauny, solarium

Powtarzanie zabiegów

Kolejną wizytę można zaplanować po upływie 6 miesięcy od wykonania zabiegu. Z doświadczenia wiemy, że wypełnianie zmarszczek jest chętnie powtarzane z uwagi na szybkie i widoczne efekty oraz stosunkowo wysoką trwałość utrzymywania się rezultatów.

Botox Łódź

Cennik zabiegów

jedna okolica 400.00 zł
dwie okolice 750.00 zł
trzy okolice 1000.00 zł