Usuwanie zmarszczek mimicznych botoxem

Do usuwania zmarszczek mimicznych stosujemy toksynę botulinową. Jej działanie opiera się na zahamowaniu uwalniania acytelocholiny, która stanowi neuroprzekaźnik przewodzący impulsy między nerwami a mięśniami. Jest ona odpowiedzialna także za blokowanie synaps nerwowo-mięśniowym, co zapewnia efekt w postaci znacznego rozluźnienia mięśni i widocznego wygładzenia zmarszczek. Dzięki temu botulina z powodzeniem wykorzystywana jest współcześnie w medycynie estetycznej — zarówno profilaktycznie, jak i do usuwania już istniejących zmarszczek twarzy.

Dostępne obecnie preparaty toksyny wytwarzane są w warunkach laboratoryjnych z wyizolowanych szczepów bakterii. Oczyszcza się je i pakuje próżniowo w starannie odmierzonych dawkach. Inną nazwą toksyny botulinowej jest botox, który znalazł szerokie zastosowanie także w innych obszarach medycyny.

Wskazania

Zabiegi z zastosowaniem preparatu przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które pragną wyeliminować problem zmarszczek, głównie mimicznych. Ten rodzaj zmian może pojawić się już w bardzo młodym wieku, gdyż związane jest to ze spowolnionym działaniem fibroblastów po 26 roku życia oraz żywą mimiką twarzy. Toksyna botulinowa powoduje delikatny paraliż mięśni, ograniczając ich wpływ na zmiany skóry. Aplikowanie preparatów z botoxem stanowi profilaktykę i rodzaj przyczynowej terapii. Stosowana jest w likwidowaniu bruzd:

 • między brwiami (zmarszczki „lwie”, okolica gładzizny czoła)
 • poprzecznych czoła
 • wokół oczu (kurze łapki)
 • zmarszczki na nosie

Substancja zostaje podana poprzez miejscową iniekcję przy użyciu jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Zależnie od ilości poddawanych kuracji miejsc (punktów iniekcji) czas trwania może wynieść od 15 do 20 minut. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, natomiast podczas wprowadzania igły w skórę może pojawić się delikatne uczucie dyskomfortu.

podawanie botoxu

Efekty zabiegu

Efektem zabiegu z użyciem toksyny botulinowej jest wyraźne spłycenie zmarszczek głębokich oraz całkowita eliminacja płytkich. Pierwsze rezultaty zauważyć można dopiero od 3 do 5 dni po wizycie, a pełen efekt jest widoczny nawet po okołu dwóch tygodniach. Utrzymuje się on nawet do pół roku, choć trwałość rezultatów zależy w dużej mierze od indywidualnych uwarunkowań każdego pacjenta. Po okresie, w którym efekt jest najbardziej widoczny, zauważa się stopniowy powrót mimiki do jej pierwotnego stanu. Po tym czasie zaleca się powtórzenie zabiegu. Jeżeli jednak z jakichkolwiek przyczyn nie zostanie on podjęty — nie należy obawiać się zaprzepaszczenia rezultatu! Nawet jednorazowa aplikacja botoxu przynosi skórze pozytywne efekty — począwszy od widocznego spłycenia zmarszczek, po zapewnienie jej odpoczynku od ruchów mimicznych w czasie, kiedy prepart działa. Istotną zaletą zabiegu jest brak wymogu długiej rekonwalescencji. Po aplikacji toksyny pacjent może z powodzeniem powrócić do codziennych aktywności.

Przeciwwskazania
bezwzględne:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
 • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
 • przyjmowanie takich leków, jak: antybiotyki aminoglikozydowe (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
 • miejscowe stany zapalne skóry (bakteryjnie- ropne, wirusowe- np. opryszczka)
 • ciąża, okres laktacji

względne:

 • zaburzenia krzepnięcia
 • przyjmowanie preparatów przeciwzakrzepowych (np. Acard)

Działania niepożądane

 • uczucie bólu bądź dyskomfortu w momencie iniekcji,
 • niewielkie krwiaki, pojawiające się w miejscu wstrzyknięcia (gdy igła natrafi na małe naczynie krwionośne);
 • przejściowy obrzęk niewielkich rozmiarów z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji

Uwaga:

Niepożądane skutki uboczne mają charakter przemijający. W zdecydowanej większości przypadków ustępują po kilku minutach – maksymalnie kilku dniach (w zależności od organizmu). Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do obowiązków zawodowych i domowych.

Postępowanie po zabiegu

 • należy unikać schylania głowy trwającego przez 3 godziny
 • nie należy spożywać alkoholu do końca dnia
 • nie należy korzystać z sauny, solarium

Powtarzanie zabiegów

Kolejną wizytę można zaplanować po upływie 6 miesięcy od wykonania zabiegu. Z doświadczenia wiemy, że wypełnianie zmarszczek jest chętnie powtarzane z uwagi na szybkie i widoczne efekty oraz stosunkowo wysoką trwałość utrzymywania się rezultatów.

Botox Łódź

Cennik zabiegów

jedna okolica 400.00 zł
dwie okolice 750.00 zł
trzy okolice 1000.00 zł